TinEye - wyszukiwarka zdjęć

Jakiś czas temu natrafiłem na publikację w Financial Post dotyczącą nowego startupu firmy Idée Inc. Właściciele zuchwale twierdzą, że TinEye ma robić to samo z obrazem co Google robi z tekstem? Firma poświęciła kilka lat prac badawczo-rozwojowych nad algorytmami, które potrafią w sekundę porównać zdjęcie z bazą 500 mln zindeksowanych zdjęć i zwrócić wynik wraz z adresami WWW, na których znajduje się poszukiwane zdjęcie. Usługa może być błogosławieństwem dla fotografów, którzy chcą śledzić w jaki sposób ich zdjęcia są rozprowadzane w sieci.

 

Chciałem sprawdzić czy wyszukiwarka działa i zapodałem jej kilka moich ?bestsellerów?. Mimo szczerych chęci niczego nie udało mi się zlokalizować, niektórzy jednak twierdzą, że coś można tym wyszukać ? Jak sami autorzy informują, wyszukiwarka indeksuje w tej chwili jedynie promil wszystkich zdjęć w sieci. Jednak zdziwił mnie fakt, że w wynikach wyszukiwania nie było żadnego banku zdjęć.

 

Zapowiada się walka Dawida z Goliatem (Google). Goliat oczywiście nie śpi i już jakiś czas temu na World Wide Web Conference ( więcej można przeczytać też tutaj ) zapowiedział innowacyjne rozwiązania w swojej wyszukiwarce obrazów, które umożliwią bardziej efektywne przeszukiwanie Internetu.

 

Aby skorzystać z usługi w chwili obecnej trzeba poprosić o zaproszenie, potwierdzenie zaproszenia do beta testów systemu otrzymujemy po kilku minutach.

Tags: ,

10 Responses to “TinEye - wyszukiwarka zdjęć”

 1. Rafał Says:

  No to link poszedl sobie gdzies … Dziwne, ze nie moge edytowac swoich “postow”…

  Artykul pochodzi z mojego bloga http://www.banki-zdjec.pl :)

 2. Maria Jabłońska Says:

  Możesz edytować swoje posty

 3. Rafał Says:

  Ke ? Ja widze jedynie : “Nie masz uprawnień do edytowania tego wpisu.”

 4. Maria Jabłońska Says:

  no faktycznie, przepraszam za zamieszanie - edycja jest dostępna tylko dla redaktorów. http://24foto.pl/pomoc/#jaka_jest_roznica_miedzy_reporterem_a_redaktorem

 5. pudens Says:

  A tak apropos samego seriwsu TinEye, to na razie ma marne efekty. Szukałem na kilka sposobów i niestety wyniki raczej były mizerne. No ale to podobno wynik niedużej ilości zindeksowanych ilustracji.

 6. Rafał Says:

  Algorytm jest chyba dosc dobry, ale index mizerny … Zobaczymy jak to sie rozwinie :)

 7. Maciej Lewandowski Says:

  Ja szukałem i myślę, że jest nieźle. Wczoraj znalazłem jedno z moich zdjęć wykorzystane na okładce książki wydanej w Argentynie! Zdjęcia udostępniam na darmowym stoku (albo na CC), tak że wszystko jest OK i ucieszyłem się, jak to zobaczyłem.
  Banki zdjęć już są zindeksowane, zindeksowane są także serwisy njusowe, w tym polskie - także te, które nazywane są (głównie przez korporacyjnych właścicieli) “serwisami dziennikarstwa obywatelskiego”.
  Udało mi się także wykryć - przy pomocy TinEye - parę plagiatów.
  Sądzę, że całe przedsięwzięcie idzie w dobrym kierunku.
  Aha - zauważyłem, że przy wyszukiwaniu lepiej jest podać duże zdjęcie - im większa fotografia - tym więcej wyników wyszukiwania.

 8. GoldenTabs Says:

  LwBIOB https://goldentabs.com/

 9. mike11 Says:

  ob8IzE https://www.genericpharmacydrug.com

 10. Judi Says:

  NQDjwE https://www.genericpharmacydrug.com

Leave a Reply