Pytania i odpowiedzi:


- Czym są kategorie?
- Czym są etykiety?
- Co to są kanały RSS i jak je obsługiwać?
- Jak skorzystać z usług RSS na 24foto?
- Kto może zostać autorem 24foto?
- Na jakich zasadach publikowane są materiały?
- Pragnę wysłać pierwszy tekst. Jak to najlepiej zrobić?
- Jaka jest różnica między reporterem a redaktorem?
- Prowadzę bloga o fotografii. Czy mogę dodać tutaj swoje wpisy?
- Czy warto pisać o historii aktów w kontekście fotografii lotniczej?
- Czy 24foto ma coś wspólnego z ideą dziennikarstwa obywatelskiego?

———————————————————————–

- Czym są kategorie?

Każdy nius i artykuł przypisany jest do przynajmniej jednej z dwunastu kategorii. Część kategorii ma charakter niusowy (np. Projekty i Wydarzenia). Inne edukacyjno-poradniczy (np. Recenzje i Porady), albo też rozrywkowy (Humor i Ciekawostki).

- Czym są etykiety?

Etykiety to słowa kluczowe przypisane do artykułów. Etykiety są bardziej szczegółowe aniżeli Kategorie i pozwalają na precyzyjne filtrowanie treści. Etykietą może być zarówno nazwa firmy, technika fotograficzna, model aparatu, jak i gatunek fotografii.

- Co to są kanały RSS i jak je obsługiwać?

Wyobraź sobie, że zamiast przeglądać dziesiątki ulubionych stron w poszukiwaniu nowych informacji, otwierasz zaledwie jedną. Następnie wyobraź sobie, że w takim jednym miejscu możesz zobaczyć wszystkie aktualizacje z wytypowanych przez Ciebie źródeł. To “jedno miejsce” to czytnik kanałów RSS - prosta aplikacja, lub strona internetowa pozwalająca na gromadzenie i sortowanie Twoich ulubionych kanałów.

- Jak skorzystać z usług RSS na 24foto?

Jeśli interesuje Cię dosłownie wszystko co związane jest z fotografią - wystarczy, że skorzystasz z jednego zbiorczego kanału RSS. W przypadku gdy Twoje zainteresowania są bardzo sprecyzowane, możesz wybrać konkretne kanały przypisane do kategorii lub etykiet. Przykład?
Antka interesują wszelkie nowości rynku, więc subskrybuje kategorię “Sprzęt fotograficzny”, oraz “Internet i Aplikacje”. Oprócz tego sprzedając zdjęcia w internecie i używając sprzętu Nikona, dodał do swojego czytnika etykiety “banki zdjęć”, “Nikon” i “D3″. Dzięki temu ma pewność, że żadna informacja mu nie umknie.

- Kto może zostać autorem 24foto?

Teoretycznie każdy, komu pisanie o fotografii sprawia przyjemność i ma coś ciekawego do przekazania. Co najmniej 3 pierwsze teksty wymagać będą zatwierdzenia przez redakcję. Jeśli tylko przejdziesz ten etap zostaniesz pełnoprawnym redaktorem.

- Na jakich zasadach publikowane są materiały?

Wszystkie materiały opublikowane w 24foto udostępniane są na licencji Creative Commons, Uznanie Autorstwa. Zgodnie z zapisem tej licencji, każdy z artykułów można w dowolny sposób kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać, wykonywać i tworzyć z niego utwory zależne, pod warunkiem podania autora danego materiału (imię i nazwisko) oraz serwisu 24foto, jako źródła publikacji (w przypadku republikacji w Internecie, także linku do konkretnego artykułu).Autorzy decydujący się na publikację w 24foto, zgadzają się tym samym na to, że ich materiały mogą być wykorzystywane w opisany powyżej sposób.

- Pragnę wysłać pierwszy tekst. Jak to najlepiej zrobić?

Najlepszą drogą jest zarejestrowanie się w 24foto i dodanie tekstu z poziomu własnego konta. Jeśli to jednorazowa informacja i nie chcesz zmarnować nawet 3 sekund na rejestrację to możesz skorzystać z przygotowanego do tego celu formularza.

- Jaka jest różnica między reporterem a redaktorem?

Reporterem zostaje się w momencie zarejestrowania i opublikowania pierwszej informacji. Wtedy też automatycznie pojawi się w 24foto Twój profil i znajdziesz się na liście autorów. Reporter nie może opublikować treści zanim nie zostanie ona zatwierdzona przez jednego z Redaktorów.Aby szczycić się mianem Redaktora i korzystać ze swobody jaka mu przysługuje, trzeba mieć na swoim koncie minimum 3 publikacje, których suma ocen wynosi co najmniej 24 punkty. Redaktor może publikować w trybie natychmiastowym, a także edytować wiadomości oczekujące na weryfikacje.

- Prowadzę bloga o fotografii. Czy mogę dodać tutaj swoje wpisy?

Kserokopiarkom mówimy stanowcze NIE. Zależy nam wszystkim na unikalnej treści a nie jej powielaniu. Nie ma nic złego w promowaniu własnej strony, ale musi to być zrobione w odpowiedni sposób. Można odnieść się do innych informacji własnego autorstwa kiedy są one dobrym uzupełnieniem opisywanego wątku. Można też oficjalnie i bez skrupułów wykorzystać kategorię “Przeglądy i Raporty” i umieścić tam ciekawe podsumowanie własnej twórczości z wybranego okresu.

- Czy warto pisać o historii aktów w kontekście fotografii lotniczej?

Jak najbardziej. W swoim profilu masz możliwość dokładnie opisać co leży w kręgu Twoich zainteresowań. Może to zachęcić innych do subskrypcji Twojego eksperckiego kanału RSS. Popularni eksperci mogą liczyć nie tylko na rzeszę stałych czytelników, ale też na specjalne miejsce w… o tym dowiesz się wkrótce

- Czy 24foto ma coś wspólnego z ideą dziennikarstwa obywatelskiego?

Owszem. Tutaj wspólnie tworzymy treść i wspólnie z niej korzystamy. Redaktor jest czytelnikiem, a czytelnik może zostać redaktorem.