Fotografia i manipulacja prawdą
31 marca 2003 roku, na pierwszej stronie Los Angeles Times opublikowano fotografię, która w rzeczywistości okazała się fotomontażem. Autorem obrazu przedstawiającego brytyjskiego żołnierza w Iraku jest Brian Walski, który wygenerował je przy użyciu komputera i dwóch innych fotografii. Pracujący jako fotograf od 24 lat Walski, został zwolniony, a jego kariera, po nagłośnieniu całej sprawy, stanęła pod wielkim znakiem zapytania.
Granice w ramach których można ingerować w zdjęcia dokumentalne i reportażowe wydają się ściśle określone. Niemniej w historii fotografii miało miejsce wiele nadużyć, lub przekłamań, które z rozwojem programów do edycji obrazu stały się coraz to powszechniejsze.
Na blogu Photopreneur.com znaleźć można serię wybranych zdjęć, których historie powstania mogą zaskoczyć a nawet zniesmaczyć. To już drugie podejście do tego tematu autorów Photopreneur. Beta Łyżwa-Sokół - fotoedytor gazety wyborczej - zwróciła uwagę na świeży przypadek manipulacji zdjęciem przedstawiającego Adama Małysza, w wykonaniu redakcji Przeglądu Sportowego.
Tags: dokumentalna, edycja zdjęć, reportażowa