Dyskusja “Fotografia architektury. Architektura fotografii?

Spotkanie ?Fotografia architektury. Architektura fotografii” ma na celu stworzenie przestrzeni, w obrębie, której dojdzie do dyskusji na temat wzajemnego przenikania się dziedzin sztuki: fotografii, architektury i filmu oraz ich dialogu z otaczającą nas rzeczywistością.

 

Obecność fabuły, pewnej opowiedzianej historii wydaje się być najbardziej bezsporna w przypadku filmu. Jeżeli jednak choć trochę się zastanowić pojawia się ona także w fotografii oraz w architekturze, jako dominujący czynnik wpływający na organizację linii i splotów składających się na konstrukcję. Opowieść snuta przez architekturę i fotografię w przypadku wystawy ?Niebo nad Warszawą” i projektów pracowni JEMS-Architekci powstawała w odniesieniu do przestrzeni miasta.

 

Dyskusja towarzyszyć będzie otwarciu wystawy fotografii ?Niebo nad Warszawą” Juliusza Sokołowskiego oraz pracowni JEMS Architekci.

 

Wystawa fotografii ?Niebo nad Warszawą? nawiązuje do wymowy poprzednich warszawskich projektów Juliusza Sokołowskiego. Istotnym dla niej kontekstem jest przedstawione w 2002 roku ?Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku” koalicji Latarnik, którego kuratorem był Juliusz Sokołowski. Na prezentację składały się m.in. cztery ogromne czarno-białe fotografie zawieszone na elewacji  Pałacu Kultury i Nauki. Projekty nawiązujące do stolicy to także wystawa ?Miasto Warszawa”, której wernisaż odbył się podczas otwarcia tarasu widokowego PKiN-u w 2000 roku oraz album ?Adres” (wyd. Latarnik I Dembud, 2004). Postprodukcją fotografii składających się na wystawę ?Niebo nad Warszawą? zajmuje się agencja fotograficzna Flatten Image.

 

Goście zaproszeni do zabrania głosu podczas spotkania to:

 

Grzegorz Piątek - krytyk architektury, laureat Złotych Lwów na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, oraz redaktor miesięcznika ?Architektura-Murator?.

Robert Konieczny - obecnie najbardziej znany na świcie polski architekt, założyciel pracowni KWK Promes, laureat m.in. nagrody Wan’s House of The Year 2006 za projekt domu aatrialnego.

Dr hab. Marta Leśniakowska, historyk sztuki, samodzielny pracownik naukowy w Instytucie Sztuki PAN, gdzie prowadzi m.in. wykłady ?Architektura XX wieku: historia, teoria, krytyka?. Jest autorką kilkunastu publikacji książkowych, m.in. ?Co to jest architektura?? (1996) oraz serii ?Architektura w Warszawie? (od 1998 r.).

Ewa P. Porębska - architekt, redaktor naczelny miesięcznika ARCHITEKTURA-Murator. W 1998 r. otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP ?Bene Merentibus? za zasługi dla rozwoju Architektury Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Marianna Michałowska - związana z Instytutem Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorska książki poświęconej szkicom o fotografii i pamięci ?Obraz utajony?.

Karolina Lewandowska - kuratorka fotografii w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, m.in. autorka wystawy ?Dokumentalistki ? polskie fotografki XX wieku?

Dr Andrzej Kołodyński - krytyk filmowy, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1973 ? 1992 kierował działem zagranicznym miesięcznika ?Film?. Od 1994 r. jest  redaktorem naczelnym miesięcznika ?Kino?. Autor, redaktor i krytyk wielu publikacji związanych z filmem.

W dyskusji wezmą udział także Maciej Miłobędzki i Jerzy Szczepanik-Dzikowski architekci, członkowie zarządu, współtworzący biuro projektowe JEMS-Atchitekci od początku jego powstania.

 

Spotkanie poprowadzi pan Krzysztof Miękus, który w latach 2003 do 2005 był zastępcą redaktora naczelnego czasopisma ?Pozytyw?, zaś w latach 2005 ? 2006 redaktorem naczelnym. W 2006 r. był kuratorem Yours Gallery w Warszawie a w 2007 r. kuratorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu Fotografii ?Transfotografia?.

 

Dyskusja ?Fotografia architektury. Architektura fotografii”. Pawilon na Skwerze Hoovera (najszersze miejsce Krakowskiego Przedmieścia), 9 grudnia, wtorek, godzina 18. Warszawa. 

Tags: , ,

Leave a Reply